Isı Paylaşım Sistemleri (Kalorimetre, Pay Ölçer ve Kat İstasyonları)

PAY ÖLÇER NEDİR?
Radyatör ısıtma devrelerinde, radyatör üzerine monte edilerek ısıtma harcamalarının kullanıcıya göre pay edilmesini sağlayan cihazlardır. Pay ölçeler, ısı ölçer veya kalorimetrelerden farklıdır. Belirlenmiş bir tarihten itibaren aylık veya yıllık ısı paylarını hesaplamamızı sağlar. Radyatör tarafından yayılan toplam ısıyı hesap etmez, pay eder. Belirlenmiş radyatör tiplerine, boyutlarına ve diğer fiziksel özelliklere göre ısıyı pay eder. Pay ölçerler tüm radyatör devrelerinde, özellikle birden çok kolon var ise (eski tip ısıtma sistemleri) kalorimetrenin kullanılamadığı yerlerde kullanılır.

Pay ölçerin kalorimetreden farkı, kalorimetreler daireye tek giriş noktasından, dönüş hattında kullanılır. Pay ölçerler ise birden fazla giriş noktası var ise kullanılır.

Bu tip cihazlar binanın ısıtma giderlerini adil bir şekilde paylaştırmak, binanın enerji performansını iyilştirmek için kullanılır. Pay ölçerler tasarruf ettirmez, ancak termostatik vana ile beraber kullanıldığında (kanun gereği beraber kullanılmak zorundadır) tasarrufa etkisi olur.

KALORİMETRE NEDİR?
Kalorimetreler, ultrasonik ve mekanik olmak üzere ikiye ayrılır.

Ultrasonik kalorimetre, debimetre ve üzerine monte edilmiş hesaplama ünitesinden oluşur. Isı sayacının debimetre kısmının çalışma prensibi ses dalgalarına dayanır. Mekanik kalorimetreler ise içinden geçen debiyi ölçebilen bir çark sistemiyle debiyi hesaplar. Ancak zamanla bu çarkın paslanma, korozyon ve tıkanma riski olabilir.

Kalorimetrenin kullanılabilmesi için daireye ısı girişinin tek bir noktadan olması şarttır. Her daire girişine kalorimetre takılarak, her daire kendi başına ısı abonesi olur ve kullanım bedelini her daire kendisi öder. Böyle bir durumda herkesin bireysel ısı kayıplarını gözden geçirerek gerekli önlemleri almaları tavsiye edilir. (yalıtım vb..)

Kalorimetrelerin avantajları adil enerji ücretlendirilmesi, enerji tasarrufu, kullanılan enerjinin kontrolü ve kayıt altına alınması, ultrasonik kalorimetreler için tesisattaki suyun kalitesinden bağımsız olarak problemsiz çalışma imkanı sunar.

KAT İSTASYONU NEDİR?
Kat istasyonu her dairenin girişine monte edilen, merkezi kazan dairesinden gelen su ile beslenir. Daire için gerekli kullanım sıcak suyu istasyonun içindeki eşanjörde üretilir. Kazan dairesinden gelen hattaki su radyatör ve aşanjöre gitmek üzere cihaz içindeki ikiye ayrılacağı noktaya gelir. Bu noktada suyun basınç yükünün az olacağı radyatöre gitmeyi tercih etmesini önlemek için dP kontrollü fark basınç vanası kullanılır. Bu vana sayesinde radyatör gidiş ve dönüşü arasında hat istenen basınçta tutulur ve sistemin eşanjör öncelikli çalışması sağlanır.

Isı paylaşım sistemleri (Kalorimetre, pay ölçer ve kat istasyonları) ile alakalı bilmek istediğiniz tüm detaylar için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

"Tesisat mühendisliği konularında her türlü soru ve sorunlarınıza uzman kadromuzla çözüm bulmaktan mutluluk duyacağız."