Dikdörtgen ve Dairesel Çok Amaçlı Hava Kanalı Uygulamaları

Kanal sistemi tasarımında öncelikle hava üfleme ve emme menfezlerinin yerleri ve herbir menfezin kapasitesi, tipi ve büyüklüğü belirlenmelidir. Bu hava verme ve emme menfezlerinin standart tipte ve biçimde olmasına, bilinen bir firma ürünü olmasına dikkat edilmelidir. Kanallar dairesel veya dikdörtgen olabilir, önemli olan en ekonomik kanal sistemini veren kanalın tercih edilmesidir.

Yapılan kanal tesisatı ile beraber kanal sızdırmazlığının tam olmasına dikkat edilmelidir. Kanal izolasyonuna, kanalın ısı kayıp ve kazançlarına çok dikkat edilmelidir.

Kanal sistemi duman, sıcak gazlar ve yangını, bir bölümden diğer bir bölüme taşıyabileceğinden sistem tasarımında yangın güvenliği esas kriterlerden biri olarak alınmalıdır.

Kanal dizaynında kanal kesitlerine göre kanal hava hızlarının doğru hesaplanması, hem sessiz bir kanal tesisatını hem de hava akışının ayarlanmasını ve dengelenmesini sağlar. Kanal tesisatlarında sürtünme kayıpları, kanalın önünde çalışan cihazın debisine ve basma yüksekliğine göre dizayn edilmelidir. Bir cihazın basma yüksekliğinden daha fazla sürtünme kaybına sahip olan kanallar ve bunun tesisatları doğru çalışmazlar.

Hava kanalları ile alakalı bilmek istediğiniz tüm detaylar için bizimle irtibata geçebilirsiniz.


 

"Tesisat mühendisliği konularında her türlü soru ve sorunlarınıza uzman kadromuzla çözüm bulmaktan mutluluk duyacağız."