Güneş Enerjisi Sistemleri

Dünyadaki tüm enerji kaynakları güneşten türemiş veya türemektedir. Ancak artık, fosil kaynaklar tükenme noktasına gelmişlerdir. Petrol için 30 yıl, kömür için bu süre daha fazladır. Doğrudan güneş enerjisinden faydalanmak yerine yıllardır bu fosil kaynaklar tüketilmektedir. Fosil yakıtlar, güneş enerjisi gibi yenilenebilir bir kaynak değil ve çevreye zararlı emisyonlar yayan yakıtlardır.

Güneşten bir saniyede dünyaya ulaşan güneş enerjisi miktarı, Türkiye'nin yıllık enerji üretiminin 1700 katıdır!

Güneş enerjisinden aktif olarak elektrik enerjisi üretimi ve ısı enerjisi üretimi sağlanabilir. Çeşitli yasal değişiklikler ile beraber elektrik üretimi konusunda ilerlemeler gün geçtikçe artmaktadır. Örnek uygulamalar gün geçtikçe artmaktadır. Fosil yakıtların bitmesi ile beraber, gelecekte güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi artacaktır.

Isı enerjisi üretimini ise yüksek sıcaklık uygulaması ve düşük sıcaklık uygulaması olarak gruplayabiliriz. Yüksek sıcaklık uygulamalarını, güneş enerjisi tarlaları ve parabolik kollektörler ile sağlamak mümkündür. Özellikle Avrupa'da son zamanlarda bu tip uygulamalar sıklaşmıştır. Düşük sıcaklık uygulamaları ise kullanım suyu ısıtması, havuz ısıtması, ısıtma desteği olarak ülkemizde de yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Güneş enerjisi sistemleri ile alakalı bilmek istediğiniz tüm detaylar için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

"Tesisat mühendisliği konularında her türlü soru ve sorunlarınıza uzman kadromuzla çözüm bulmaktan mutluluk duyacağız."