Chiller ve Fancoiller

Merkezi sistemlerde belli odaların veya belli hacimlerin iklimlendirilmesi için kullanılır. Muhtelif kapasitelerde,iki borulu veya farklı bölümlerde aynı anda ısıtma ve soğutmanın birlikte çalıştırıldığı bina kullanımlarına uygun olarak dört borulu olarak imal edilir. Montaj yerine uygun olarak ise;bina içine monte edilecekse kasetli döşeme, kasetli tavan, asma tavan içine veya duvarda panel arkasına monte edilecekse;gizli döşeme ve gizli tavan modelleri üretilmektedir. Bunların dışında ithal markalarda yüksek basınçlı modeller ile dört yön üflemeli kaset tipi modellerde üretimler de vardır.

Fan coil cihazları ana olarak bakır boru alüminyum kanat serpantin, üç devri kullanılan genelde altı devirli motor, fan ve kasetten oluşur. Fancoil cihazlarında sessizlik son derece önemli konfor sağlayıcı bir özellik olup, cihaz mukayeselerinde özellikle dikkat edilmelidir. Ayrıca projelendirilirken orta devre göre seçim istenmelidir.

Fancoil seçimlerinde proje dizayn kriterleri dikkate alınmalıdır. Ayrıca güvenirlilik açısından EUROVENT sertifikalı ürünler tercih edilmelidir. Bu belge kataloglarda belirtilen kapasite değerlerinin doğruluğunu kanıtlamaktadır.

Projede kasetli döşeme tipi fan coil kullanılması öngörülüyorsa görüntü olarak iyi bir çözüm sağlayabilmek için branşman boruları, duvar içinden, döşemeden veya bir alt katın asma tavanı içinden geçirilerek gizlemelidir. Fan coil boruları izoleli olacağından aksi halde görüntü hoş olmaz veya ek dekorasyon maliyetleri çıkar. Fan coil sisteminde en önemli noktalardan biride drenaj sistemi olup, drenaj hatları suyun rahat akışına imkan verecek eğimde ve kirlenme neticesinde tıkanmayacak şekilde yapılmalıdır. Yine montaj yapılırken servis göz önüne anılarak serpantin ve filtre temizliği yapabilecek boşluklar ve kapaklar bırakılmalıdır.

Günümüzde ısıtma ihtiyacının yanında soğutma ihtiyacı da vazgeçilmez olmuştur. Proses ve konfor uygulamalarında soğuk su ihtiyacının karşılanmasında su soğutma grupları kullanılır. Soğutma grupları fancoil ve klima santralleri ile birlikte kullanıldıklarında ofis, otel, avm ve konut uygulamalarında kullanılabilirler. Bunun dışında hava apareyi veya soğuk tavan uygulamalarında yani soğuk su ile soğutma yapılan yerlerde kullanılırlar. Farklı su sıcaklıkları ile çok farklı endüstriyel proses uygulamalarında geniş kullanım alanına sahiptir. Balık çiftlikleri, şarap üretimi, kimya ve ilaç endüstrisi, gıda sanayi bu uygulama alanlarına örnek verilebilir.

Soğutma grupları sisteminin esas elemanları kompresör, kondenser, evaporatör ve genleşme vanasından oluşan soğutma çevrimidir. Kullanılacakları yere ve soğutma kapasitesine göre farklı tiplerde soğutma grupları mevcuttur.

Soğutma grupları kompresör tiplerine veya kondenser tiplerine göre adlandırılır. Kondenser tiplerine göre hava veya su soğutmalı cihazlar kullanılır. Kompresör tiplerine göre swing, scroll, vidalı, pistonlu veya santrifüj tip gruplar kullanılır. Bunun dışında kullanım yerine göre plakalı veya shell-tube evaporatörler kullanılabilir. Soğutma grubu seçiminde, kullanılan soğutucu akışkanlar da büyük önem taşır. Kompresör tipine ve soğutma kapasitesine göre R134a, R407c, R410a soğutucu akışkanlar tercih edilir.

Soğutma grubu seçiminde istenilen su sıcaklığı büyük önem taşır. Hava soğutmalı gruplarda kapasite tayini yapılırken istenilen su sıcaklığı ve kullanılacak bölgenin dış hava sıcaklığı önemlidir. Su soğutmalı grup kullanılıyorsa kondenser tarafı su rejimi dikkate alınmalıdır.

Cihaz seçilirken istenen soğutma kapasitesinin yanında cihazın enerji tüketimi de göz önüne alınmalıdır. Chiller cihazlarının COP ve IPLV değerleri cihaz seçiminde dikkat edilmesi gereken verim değerleridir. COP tam yükteki verim, IPLV kısmi yüklerdeki verim değerlerini gösterir. Ayrıca cihaz seçilirken kompresör adedi, soğutucu akışkan devre sayısı, kontrol şekli, cihaz emniyet elemanları, ses seviyeleri, cihaz ölçüleri, su tarafı basınç kayıpları de dikkate alınmalıdır.

Isı geri kazanımlı cihazlarla soğutma yapılırken başka mahallerdeki sıcak su ihtiyacı da sağlanabilmektedir. Ayrıca free cooling modellerle minimum elektrik tüketimi ile kışın soğutma yapmak da mümkündür.

Günümüzde birçok üretici soğutma grubu tesisatında kullanılması gereken pislik tutucu, flow switch, genleşme tankı, denge kabı, pompa gibi tesisat elemanlarını cihaz içinde hidrolik modül olarak sunmaktadır. Böylece daha kolay ve hızlı montaj sağlanabilmektedir.

Chiller ve Fancoiller ile alakalı tüm detaylar için bizimle irtibata geçebilirsiniz.


 

"Tesisat mühendisliği konularında her türlü soru ve sorunlarınıza uzman kadromuzla çözüm bulmaktan mutluluk duyacağız."