Çatı Tipi (Rooftop) ve Kanallı Split Klimalar

Kanallı split klimalarda klimayı oluşturan temel kompanentlerden kondenser ve evaporatör split klimalarda bakır boru yardımıyla iç ve dış ünite olarak ayrı dizayn edilebilse de rooftop dediğimiz çatı tipi klimalarda kondanser de evaporatör de aynı ünitenin içindedir. Kanallı split klimalar düşük kapasitelerden başlasa da çatı tipi klimalar daha yüksek kapasitelerdedir. Çatı tipi klimalar kanallı split klimaların dış üniteleri gibi, dış hava şartlarına ve bunların zorlayıcı etkilerine uygun dizayn edilerek üretilmişlerdir.

Çatı tipi klimalarda kapasiteden kaynaklanan daha büyük debilerde fanlar kullanılır. Bundan dolayı çatı tipi klimaya yapılması düşünülen kanal tesisatının boyutlandırılması ve bunun mahalde uygulanabilmesi kanallı split klimaya göre daha zordur. Kanal boyutlandırılması büyük olduğundan çatı tipi klimanın uygulanacağı mahallerde tavan yüksekliklerine ve dizaynına ayrıca bir önem gösterilmesi gerekir.

Bu tip klimalar taze hava bağlantıları ile de çalışabilmektedir ancak; kullanılacak taze hava miktarı kadar ısıtma veya soğutma yükünün de cihaz kapasitesi belirlenirken düşünülmesi gerekmektedir. Yine bu tip klimaların verimliliği de bu klimalara bağlı olan kanal tesisatının düzgünlüğü ile doğru orantılıdır.

Optimum Mühendislik olarak; çatı tipi (rooftop) ve kanallı split klimalar ile alakalı bilmek istediğiniz tüm detaylar için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

"Tesisat mühendisliği konularında her türlü soru ve sorunlarınıza uzman kadromuzla çözüm bulmaktan mutluluk duyacağız."